E-Ticaret Haberleri

İkinci El Moda!

5 Ağustos 2022

Gemius’un araştırmasına göre,

Online satış ve dijital girişimlerle birlikte moda endüstrisindeki ikinci el pazarı çok hızlı bir şekilde büyüyor. İkinci el moda akımı, sadece ürün satın alma sürecinde bir değişim değil, aynı zamanda modanın hızlı eskimesine karşı duran normların ne kadar değerli olduğunu da bizlere gösteriyor.

Bu kapsamda e-ticaretin en çok ilgi gören kategorilerinden biri olan moda pazarı, 2021 yılında da büyük bir kitleyi kendisine çekti. Moda ve giyim özelinde trendleri ikinci el alışveriş platformlarında takip eden vatandaşlar, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir trafik yarattı.

PAZAR YÜZDE 185 BÜYÜYECEK

Moda pazarının yüksek potansiyelini Gemius Türkiye ve Statista’nın verileri de ortaya koyuyor.

Statista’nın 2019-2029 yılı global fashion pazarını baz alan projeksiyonuna bakıldığında pazarın yüzde 185 büyüyeceğine vurgu yapılırken, Türkiye’de de bu sektörün büyük bir potansiyele sahip olduğu görülüyor. Gemius Türkiye’nin verileri, bu kapsamda çok çarpıcı bir tabloyu gözler önüne seriyor.

Gemius Audience’ın 2021 yılının tamamını kapsayan verilerine göre Türkiye’de faaliyet gösteren Dolap, Gardrops ve Modacruz platformları yıl boyu büyümeye devam etti. Ocak ayında yaklaşık 10 milyon erişime ulaşan Dolap, Aralık’ta 15 milyon erişime ulaşmayı başarırken, Gardrops ve Modacruz da ziyaretçi sayısını fazlasıyla artırarak yılı büyümeyle kapattı.

Kaynak: gemius.com.tr